Proof Research 128404 Elevation MTR Full Size 300 Win Mag 5+1 24" Carbon Fiber Match Grade/Threaded Barrel Black Steel Receiver Black Granite Right Hand
$3,699.00
product code:PROOF 128404
UPC:843068128404
Brand:Proof Research
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The Elevation MTR (Mountain Tactical Rifle) is a premium lightweight tactical rifle offered at an affordable price. The Elevation comes standard with a carbon fiber barrel a lightweight composite stock Zermatt Arms Origin action TriggerTech trigger and backed by our SUB MOA accuracy guarantee. - Available in 223 Rem 6MM ARC 6MM Creedmoor 6.5MM Creedmoor 6.5 PRC 308 Win 7MM Rem 300 WM. The Elevation MTR is the ideal trade-off between customizability and affordability. It's a premium lightweight tactical rifle that's perfect for both the precision shooter and recreational hunter. - PROOF patented carbon fiber-wrapped match-grade barrel - Trigger Tech trigger - PROOF carbon fiber stock - Zermatt Arms Origin action - Pachmayr recoil pad - Test fired - Sub MOA accuracy guarantee| Action | Bolt |
| Caliber | 300 Win Mag |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 5+1 |
| Trigger | TriggerTech |
| Safety | |
| OAL | |
| Weight | 7.20 lbs |
| Stock Description | |
| Metal Finish | |
| Twist | 1:10" |
| Barrel Description | Match Grade Carbon Fiber |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Picatinny Rail |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


